Przedszkole nr 307 w Warszawie

Kraina Malucha


 


 Adaptacja do Przedszkola 307 "Wesołe Ekoludki" 

W naszym Przedszkolu od września 2010r. działa "Kraina Malucha" - sobotnie zajęcia adaptacyjne. Zarówno dzieci jak i rodzice rozpoczynający debiut w przedszkolu potrzebują wsparcia w oswajaniu się z rzeczywistością przedszkolną.

W prawidłowym rozwoju małego dziecka rozpoczęcie edukacji przedszkolnej odgrywa bardzo ważną rolę. Pomyślny start na pierwszym etapie życia społecznego gwarantuje sukces emocjonalny dziecka w dorosłym życiu.

Edukacja społeczna tak naprawdę rozpoczyna się w przedszkolu. Tu maluch uczy się budować więzi z innymi osobami i staje się członkiem społeczności przedszkolnej. Kontakty społeczne dziecka uzależnione są od jego rozwoju emocjonalnego. Wiąże się to nierozerwalnie z rozumieniem przez dziecko własnej odrębności i niepowtarzalności jako jednostki, a także dostrzeganiem współistnienia innych osób. 

Adaptacja do przedszkola zakończy się sukcesem, jeśli maluch jest przygotowany do samodzielności w zakresie:

jedzenia - dobrze jest jeśli dziecko potrafi trzymać łyżkę i próbuje samodzielnie zjeść posiłek;
mycia rąk, buzi oraz zębów - czynności te są często powtarzane w przedszkolu;
ubierania się - czynności te są często powtarzane w przedszkolu;
treningu czystości - korzystanie z toalety powinno być utrwalone przed przyjściem do przedszkola.

Co rodzice powinni zrobić, żeby maluch chciał chodzić do przedszkola?

Powinni być przekonani, że przedszkole jest najlepszym środowiskiem stymulującym rozwój ich dziecka.

Początki nie będą łatwe, ale jeśli mama i tata wierzą, że pierwszy etap edukacji w życiu dziecka jest najważniejszy, to dołożą wszelkich starań, aby ich maluch chciał się bawić z dziećmi w kolorowym i radosnym przedszkolu. Rodzice i dzieci powinni korzystać z zajęć adaptacyjnych organizowanych w "Krainie Malucha" dzięki, którym oswoją się z przedszkolem, a wszystkie niepokoje i lęki zostaną wyjaśnione.

Co zrobić jeśli maluch nawet po 2 - 3 miesiącach, nie będzie chciał chodzić do przedszkola?

Należy się temu spokojnie przyjrzeć bez niepokoju i paniki.

Twoje dziecko nie radzi sobie ponieważ emocjonalnie nie dojrzało do przedszkola - w wypadku udokumentowanej niedojrzałości dziecka należy zrezygnować z posyłania dziecka do placówki i wspólnie z psychologiem zastanowić się nad dobrym rozwiązaniem.

Przedszkole, do którego uczęszcza twoje dziecko jest dla niego nieodpowiednie ze względu na zaburzenia rozwojowe - w przypadku zaburzeń rozwojowych i niezadowolenia dziecka i rodziców z przedszkola, porozmawiaj z dyrektorem, a jeśli nie nastąpi poprawa to poszukiwanie nowej placówki powinno stać się Twoim priorytetem.